Avrupa’da gündem Merih Demiral! Müthiş performansı hayran bıraktı

Avusturya ağlarını 2 kez havalandırarak tarihi zaferde çok büyük pay sahibi olan Merih Demiral, Avrupa medyasının da alkışını topladı. Merih’in performansı özellikle İtalyan basınında geniş yer buldu.

Corriere dello Sport, Türkiye’nin zaferini sürmanşetten, “Montella sihirbazı. Türkiye uçuyor. Almanya’daki tek mutlu İtalyan o. Daha önce Juventus ve Atalanta formaları giyen Merih Demiral attığı sürpriz gollerle Türkiye’yi zafere taşıdı” başlıklarıyla duyurdu.

La Gazzetta dello Sport’taki haberde, Merih Demiral’ın 2 golün yanı sıra maç boyunca müthiş bir savunma yaptığı yazıldı. Haberde Merih için, “Demiral, Türkiye’yi sürükleyen bir dev” yorumu yapıldı. Tuttosport, “Demiral, yedekten kahramanlığa. Türkiye’yi çeyrek finale gönderiyor. Merih attığı 2 golle Türk futbol tarihine geçti” başlıklarına yer verdi.

Alman Frankfurter Allgemeine ve Kicker’deki haberlerde Merih Demiral’ın attığı gollerle favori Avusturya’yı şoke ettiği belirtildi. Almanca ‘dışarı’ anlamına gelen Raus kelimesiyle Avusturya’yı birleştiren Bild gazetesi ise “Raustria” yani Avusturya dışarı şeklinde bir başlık attı.

İspanyol AS gazetesi, “Merih Demiral, Arda Güler’in rolünü aldı. Türkiye’nin son bölümlerdeki direnişi kahramancaydı” diye yazdı. Marca’da ise “Arda Güler icat ediyor, Merih Demiral son vuruşu yapıyor, Günok kurtarıyor ve Türkiye hayal ediyor” başlığını attı.

MELCHIORRE FAKTÖRÜ

EURO 2024 başlamadan aylar önce, Merih Demiral’ın turnuvaya bireysel olarak hazırlanmaya başladığı ortaya çıktı. Suudi Arabistan’da futbol hayatını sürdüren 26 yaşındaki futbolcu, kondisyon antrenörü Giovanni Melchiorre ile özel olarak dev organizasyona hazırlandı ve kendisini fizik olarak üst seviyeye taşıdı.

Merih ayrıca rakip takımların forvet oyuncularının analizleriyle birlikte, savunmada kendisine gerekli olacak teorik bilgilere de sahip oldu.

“SESİNİZ GELMİYOR”

Arda Güler, Merih Demiral’ın ikinci golüne yaptığı asist ve hücum hattındaki performansıyla tarihi zaferde büyük pay sahibi oldu. Merih’in golü öncesinde korner için köşeye giden ay-yıldızlı futbolcuya, Avusturya tribününden plastik bardaklar atıldı. Bu sırada rakip taraftarlarla diyaloğa girmeyen Arda, Merih’in golünden sonra tribüne dönerek kulağını gösterdi ve “sesiniz gelmiyor’ anlamında bir işaret yaptı.

İngiliz The Guardian gazetesi Arda Güler’in başarılı performansına özel olarak vurgu yaptı. Haberde, “Güler hakkında her şeyi zaten biliyorduk. Hepimiz Gürcistan’a karşı uzaktan attığı golü ve Real Madrid’deki sezon sonu yükselişini gördük. Takım arkadaşları ve antrenörlerin nefes kesici övgülerini gördük. Bu erken gelişmiş sol ayaklı gencin hikayesini, F.Bahçe’deki çocukluğundan itibaren takip ettik. Bir futbol topuyla neler yapabileceğini biliyorduk” ifadeleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir