HRW: İsrail, Lübnan’da 5’i yerleşim yeri olmak üzere, 17 bölgede beyaz fosfor kullandı

HRW’nin internet sitesinde yayımlanan rapor ve açıklamada, İsrail’in Lübnan’da beyaz fosfora başvurmasının, sivillerin hayatını tehlikeye attığı ve sivillerin yerlerinden edilmesine neden olduğu ifade edildi.

Lübnan’ın güneyinden 47 farklı görüntüyü inceleyen ve 8 Lübnan vatandaşıyla röportaj yapan HRW, İsrail’in kullandığı fosfor mühimmatının Lübnan’ın sınır bölgesinde 5’i nüfusun yoğun olduğu yerleşim alanları olmak üzere, en az 17 bölge üzerinde patlatıldığını teyit ettiklerini açıkladı.

HRW raporunda, İsrail’in Lübnan’ın güneyinde beyaz fosfor kullanmasının, yakıcı malzeme içeren silahlar hakkında daha sıkı yasalar getirilmesinin gerekliliğini ortaya koyduğu vurgulandı.

173 KİŞİ YARALANDI

Lübnan Sağlık Bakanlığının açıklamasına yer verilen raporda, Ekim 2023’ten bu yana beyaz fosfor kullanımından 173 kişinin yaralandığı belirtildi.

Bu bölgelerden biri olan Bustane’nin ismi paylaşılmayan Belediye Başkanı, bölgedeki 2 kişinin 15 Ekim 2023’te kullanılan beyaz fosfor mühimmatının ardından hastaneye kaldırıldığını aktardı.

2 sivilin de olay esnasında evlerinde olduğunu belirten Belediye Başkanı, birinin yerel yönetimde görevli, diğerinin ise bir çiftçi olduğunu açıkladı.

HRW’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölümü’nde araştırmacı olarak çalışan ve Lübnan’daki insan hakları ihlallerini inceleyen Ramzi Kaiss, “İsrail’in nüfusu kalabalık bölgelerde havada patlayan beyaz fosfor mühimmatı kullanması sivillere zarar veriyor ve sivillerin evlerinden edilmesine sebep oluyor” ifadesini kullandı.

Gazze Şeridi’ne 7 Ekim 2023’ten bu yana saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Lübnan Hizbullahı ile çatışıyor.

Bu çatışmalarda 325 Hizbullah mensubu, 65 Lübnanlı sivil, 19 Emel Hareketi, 13 Hamas, 15 İslami Cihad mensubu ile 14 İsrail askeri ve 10 İsrailli sivilin öldüğü bildirilmişti.

BEYAZ FOSFOR NEDİR?

Beyaz fosfor, kimyasal formülü P4 olan ve son derece reaktif bir madde olan fosforun bir allotropudur. Yanıcı ve zehirli özelliklere sahip olan beyaz fosfor, havayla temas ettiğinde kendiliğinden alev alır ve yoğun bir beyaz duman çıkarır. Genellikle askeri mühimmatlarda, özellikle yangın çıkarıcı bombalar ve duman yapıcı mühimmatlarda kullanılır.

Beyaz fosforun kullanımı, sivil alanlarda ciddi sağlık ve çevre sorunlarına yol açabilir. Cilde temas ettiğinde ağır yanıklara neden olur ve solunması durumunda ciddi solunum yolu hasarlarına yol açar. Ayrıca, çevreye salındığında toprak ve su kaynaklarını kirleterek uzun süreli ekolojik zararlara neden olabilir. Uluslararası hukuk, beyaz fosforun sivillerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde kullanımını yasaklamış veya kısıtlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir